Jak je to s potřebou renovace parket?

Parketová podlaha se dá považovat za určitou klasiku. Oba typy – jak voskované, tak lakované – potřebují pro svůj svěží vzhled a správnou funkci určitou údržbu. V opačném případě dochází k vadám a defektům, které obvykle spraví pouze renovace parket Praha.

Dřevo vždycky rádo přijímá vlhkost a reaguje na teplotu okolí. Pokud je vlhkosti hodně, parkety mohou nabobtnat a zkřivit se, což není na první pohled patrné, ale když se tak stane, už se s tím moc dělat nedá a je třeba jejich renovace. Například u buku dochází také k šednutí povrchu. Pokud je parketa naopak vysušena, smrskává se a taky se deformuje – oba extrémy škodí. Ideální podmínky pro místnost s parketami jsou cca 45 – 65 % vlhkosti vzduchu a teplota v rozmezí 15-25 °C.

Stojí to na pravidelnosti

Základem pro dlouhou životnost parket obojího typu ve funkčním stavu je jejich pravidelné čistění. Renovace parket Praha je extrémnějším zásahem, pokud běžné prostředky selžou, případně vás trápí vytrvalejší problémy. Hlavním trikem je nenosit na parkety žádnou špínu zvenku – bláto, sníh, písek nebo cokoli horšího. Parkety nic z toho nemají rády, takže se přezouvejte, čistěte si obuv a sušte ji.
Tekutiny jsou obecně největším nepřítelem parketové podlahy bez ohledu na typ. Způsobují skvrny, narušují lak na povrchu dřeva a tím dovolují vlhkosti dostat se přímo dovnitř dřeva. Pak se dřevo prohne či zkřiví a je to už jen na renovaci parket Praha – i při nejmenším nabobtnání. Kritická je v tomhle ohledu například kuchyně. Je tu hodně páry a tím pádem celkové vlhkosti. Taky tu častěji něco padá nebo kape na zem. Nohy nábytku se dají ošetřit plstěnými nástavci, kancelářské židle mohou mít i měkčená kolečka, která dřevu nevadí.

Čištění parket v praxi

Prvním klíčem je již zmíněná pravidelnost. Nepravidelnost či opomenutí může velmi jednoduše vést k poškození povrchu a pak jeho deformaci. Ideální je čistit parkety na sucho. Při použití vody si dejte pozor na loužičky a zalézání vody do spár. V případě, že vám někdo parkety zrovna položil do pokoje, čistěte několik dní výlučně na sucho.
Tento způsob je společný jak parketám lakovanými, tak i voskovým parketám a snadno předejdete nutnosti renovace parket Praha. Obojí lze zametat i vysávat, jen použijte měkký kartáček.

Dřevo lakované

Vytřete vlhkým hadrem či mopem, ale obojí nejdříve důkladně vyždímejte. Nepoužívejte rozhodně agresivní chemii. Když nakonec použijete leštěnku, případně i leštičku, poskytnete parketám i ochrannou vrstvu navíc. Leštěnku můžete navíc sehnat i v matné verzi.
Na skvrny funguje vlhký hadřík, na ty těžší přidejte trochu mýdla. Na ještě těžší pak zkuste kapku lihu nebo benzinu na rozpuštění. Žvýkačky se dají zmrazit ledem v sáčku a pak odrbat – jen opatrně, ať nepoškodíte lak.

To voskované

Do vody na mytí přidejte 1% voskového oleje. Ostatně poradí etiketa. Ošetřené parkety nechte důkladně vyschnout a nepohybujte se po nich.
Skvrny vyřeší trocha teplé či vlažné vody, na zaschlý voskový olej či pár kapek lihu. Pak ještě přejeďte místo normální vodou. Opravdu odolnou nečistotu obruste pečlivě jemným smirkem, jen pozor na přílišnou důkladnou při drbání. Můžete narušit povrch dřeva, tak aby nebyla nakonec potřeba renovace parket Praha.

 
Přečtěte si více
 

Základem pokojného bydlení je dostatek světla

Jste často podráždění? Trápí vás bolest očí, i když nesedíte většinu času o počítače či televize? Jsou vaše pokoje pochm...

Betonové podlahy, strojně hlazené betony

Beton je materiál využíván ve stavebnictví několik století a je osvědčeným materiálem, jeho velkou výhodou je snadná př...

Módní trendy v malování

Jestliže chceme nějakou změnu a inovaci ve svém domě nebo pokud toužíme alespoň po vhodném a vkusném vymalování obývací...

Doporučiť inzerát

Email Agent

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat