Pěstování bylinek v zahradě

Bylinky můžeme pěstovat na zahrádce (samostatná bylinková zahrádka), ve formě skalky, v bylinkové spirále nebo ve speciálních květináčích. Většina z nich vyžaduje hodně slunce, nejsou však náročné na půdu – vyhovuje jim lehčí půda. Bylinky mohou být jednoleté, dvouleté i trvalky s vytrvalými podzemními částmi. Používáme je v různých formách na přímý boj s lidskými neduhy. Rostliny, které pěstujeme v bylinkové zahradě, vytvářejí jemnými barevnými odstíny a aromatickou vůní klidnou atmosféru a současně jsou pro hospodyni bohatou zásobárnou nejrůznějších koření.
 


 

Léčivé rostliny

Skupina planě rostoucích nebo pěstovaných rostlin se uplatňuje zejména při výrobě léků. Obsahují specifické léčivé látky, například jedovaté alkaloidy, glykosidy různého složení, hořčiny, třísloviny, vonné těkavé éterické oleje, slizovité látky, rostlinná barviva a vitamíny. Tyto látky mají na lidský organismus různorodé, zejména protizánětlivé, potopudně, močopudné, sekretolytické (uvolňují hleny) a prokrvující účinky. Zvyšují látkovou přeměnu, uvolňují křeče, tlumí i stimulují nervovou soustavu. Přímo nebo nepřímo (podpůrně) podporují zdraví, zmírňují chorobné příznaky nebo působí i preventivně.
 
Používáme je vnitřně, v domácích podmínkách nejčastěji ve formě čajů, odvarů, zapářky a tinktur (lihový výluh) nebo jejich aplikujeme zevně jako oleje, masti, obklady, léčivé koupele či lihové výtažky k potírání, mazání a masáž. Léčivými účinky se vyznačují zejména květiny, listy a plody bylin, ale léčit můžeme i kůrou některých dřevin (lípa, bříza, hloh, dub). Nejznámějšími divoce rostoucími rostlinami jsou alchamilka, kostival, lopuch, řepík, veronika, kopřiva a další. Některé dokonce pěstujeme v zahradě jako okrasné květiny – například proskurník, sléz, divizna nebo šalvěj.
 

Koření

Koření jsou bylinné části rostlin (nejčastěji natě), květy či plody s ostrou chutí a výraznou vůní. Používáme je jako přísady k aromatizování nebo zvýraznění chuti jídel. Obsahují silice, éterické oleje, hořčiny, třísloviny, barviva a vitamíny. Kromě zlepšení chuti a vůně jídla podporují vylučování trávicích šťáv, žluči a zlepšují metabolismus. Na rozdíl od některých léčivých rostlin neobsahují jedovaté alkaloidy. Do jídel jejich přidáváme v malém množství, ale jejich správným výběrem a kombinací ve směsích dosahujeme typickou chuť a odlišnost. Oreganem je známá italská kuchyně, směs kari je typická pro indickou av Mexiku se neobejdou bez ostrých chilli papriček. V našich klimatických podmínkách si vypěstovat například fenykl, hořčici, kopr, libeček, majoránka, meduňku, mátu, pelyněk, papriku, kmín, tymián (Mateřídouška tymiánová), saturejku, řeřichu a jiné.
 

Výběr bylinek do zahrady

Pro pěstování v zahradě jsou nejvhodnější bylinky s léčivými i účinky, které můžeme zároveň využít jako koření do kuchyně. Výběr bylinek přizpůsobujeme půdním a klimatickým podmínkám zahrady, orientaci zahradního pozemku na světové strany (oslnění), a také mikroklimatickým poměrem (vliv větru, stékání studeného vzduchu po svahu a pod.). Přestože je většina bylinek nenáročná na stanoviště (dobře se jim daří iv suchých a chudých půdách), na úspěšné pěstování je důležitý správný výběr druhů pro dané podmínky. Na slunné místo v zahradě sázíme divizna velkokvětá, doušku material, tymián, proskurník lékařský, proskurník růžový, levanduli lékařskou, meduňku lékařskou, měsíček lékařský, oman pravý, dobromysl obecná, pelyněk dračí, rmen římský, heřmánek pravý, sléz lesní, šalvěj lékařskou a yzop lékařský. Polostín libuje máta peprná, libeček lékařský a kerblík voňavá.
 

Bylinky v záhonech

Bylinky v okrasné zahradě můžeme pěstovat v samostatných květinových záhonech i smíchané s vybranými trvalkami. Můžeme je umístit v sousedství keřových skupin či růžových záhonů jako doplňující okrasné rostliny. Z nízkých uděláme obruby záhonů i cestiček. V zeleninové zahradě by neměly chybět samostatné záhony všestranně upotřebitelného heřmánku pravého a měsíčku lékařského, který může tvořit i obruby zeleninových záhonů. Čerstvá bazalka pravá ze zahrady dodá vybraným jídlům neopakovatelnou příchuť. Seskupení rostlin se stejnými nároky na podmínky, jako jsou například yzop, levandule, šalvěj a tymián, v jednom záhoně zaručuje jejich vyrovnaný růst a vývoj. Pokud je v jižních oblastech doplníme rozmarýnem, nepotlačují se, ale se navzájem doplňují. Při umísťování využíváme schopnost aromatických bylinek vůní odpuzovat škůdce a choroby na biologickou ochranu zeleninových, trvalkových i růžových záhonů. Voňavá levandule a intenzivní vůně máty (peprné a klasnaté) odpuzuje mšice z růží a jiných rostlin. Obruba květinového zda zeleninového záhonu růžově kvetoucí tymián odradí plžů atd. a slizniačiky (plži). Pokud záhon lemujeme pažitkou, zamezujeme napadení rostlin padlím a chráníme jahody před plísní šedou. Pažitka a další česnek chrání růže před černou skvrnitostí.
 

Podpora růstu jiných rostlin

Některé bylinky podporují růst a produkci voňavých a chuťových látek v sousedních rostlinách. Heřmánek a žebříček (myší ocas) zvyšují podíl éterických olejů v mrkvi, kořenovém petrželi a pastináku. Petržele svědčí i sousedství bazalky pravé, ale citlivě reaguje na kopr vonný. Koriandru, kopru a fenyklu šatů se daří ve společnosti kořeninových bylinky saturejky zahradní a okrasné i léčivé lichořeřišnice. Měsíček, aksamitník a řimbaby se výborně snesou s jakýmkoliv sousedem. Libeček lékařský, pelyněk pravou a pelyněk boží dřívko však sázíme tak, aby byly dostatečně vzdáleny od svých sousedů. Obsahují totiž hořčiny, které vylučují i ​​do okolí (ovzduší i půdy), čímž brání ostatním rostlinám v růstu.
 

Připravujeme si půdu

Převážná část léčivých rostlin vyžaduje slunečnou polohu, snese suché stanoviště a spokojí se s půdami chudými na živiny. Na takových místech jsou bylinky z hlediska obsahu vonných a léčivých látek nejkvalitnější (Mateřídouška tymiánová, pelyněk dračí, šalvěj lékařská). Rostlinám pocházejícím z lesního prostředí (česnek medvědí), vlhkomilným druhem (potočnice), všem druhům máty a libeček vyhovuje půda bohatší na živiny a přiměřeně vlhká. Kořeninové bylinky většinou vyžadují lehčí humusovou půdu, majoránka, koriandr a saturejka výhřevnou, dokud bazalka, meduňka a yzop i chráněné polohy. Léčivé a aromatické bylinky v převážné míře vyžadují neutrální nebo zásaditou půdní reakci, případně dostatek vápníku v půdě.
 

Sběr

Léčivá zda aromatická látka se nachází buď v celé rostlině, nebo je soustředěna v její části – nati, květu, semeni, oddenku, kořene. Podle toho, kde se jí nachází nejvíce, se rostlina sbírá. Obvykle je to olistěná květem na začátku kvetení (řepík, řebříček, třezalka, šalvěj), ale může to být i samostatný květ bez kalicha (divizna), kořen (kostival), oddenek (puškvorec). Naťové koření, které používáme během celého vegetačního období v čerstvém stavu, postupně řežeme nebo uštípnout z nich lístky a přidáváme do čerstvých salátů nebo vařených jídel (bazalka, meduňka, libeček, saturejka). Všechny bylinky a léčivé rostliny, které nemůžeme spotřebovat v kuchyni v čerstvém stavu, sušíme. Velký vliv na obsah účinných (léčivých i aromatických) látek v bylinkách, způsobujících jejich vůni, chuť i léčivé účinky, má správný čas sklizně. Čerstvé květiny, listy nebo nať je nejlepší sbírat (řezat) v slunečný den pozdě dopoledne, když oschnout rosa. Nejvyšší obsah účinných látek mají rostliny těsně před kvetením, některé v době plného květu (zeměžluč, třezalka).
 

Sušení

Pokud chceme zachovat v bylinkách jejich vůni a léčivou sílu, musíme dodržet některé zásady:
Rostlinné části sbíráme v dopoledních hodinách, hned po oschnutí rosy. Pokud sbíráme květy, děláme tak hned po vykvetením.
Všechny části rostlin sušíme ihned po sklizni. Neumyté, ale očištěné bylinky vážeme do volných kytic a zavěšené sušíme ve stínu. Při tomto způsobu sušení se dostávají aromatické látky do listů.
Bazalku, saturejku, levanduli, majoránka, mátu a další bylinky můžeme sušit iv mělkých dřevěných bedničkách, které vyložíme papírem.
Rostliny sušíme v tenké vrstvě a opět dodržujeme teplotu a stinné místo.
Jakmile se rostlina začne v rukou drobit, Odlište lodyhy a nať uložíme do tmavých a neprodyšných nádob – vhodné jsou různé skleněné, keramické nebo porcelánové.
 
Jednotlivé druhy bylinek oddělíme v čistém, větraném av bezprašném prostředí. Při použití sušení nebo dosoušení umělým teplem (v elektrické sušičce, troubě) dodržíme optimální teploty sušení: měsíček 70 ° C, meduňka, máta, heřmánek, sléz 40 ° C, řepík 35 ° C, divizna zpočátku 40 ° C, při dosoušení 45 ° C, proskurník lékařský 45 ° C a proskurník růžový 50 ° C. V žádném případě tyto hodnoty nepřekračujeme. Správně usušená rostlina si musí zachovat původní barvu. Suchá květem nesmí dotykem na obličej (líc) chladit. Usušené bylinky uchováváme v tmavých vzduchotěsných dózách označených štítky a rokem sklizně. Účinné látky si typickou vůni uchovají asi jeden rok.
 

Mražení bylinek

Na mrazení jsou vhodné: bazalka, pelyněk, saturejka, kopr, estragon, majoránka, meduňka, anýz a pažitka. Tento způsob uskladnění se těší oblibě zejména proto, že se jím na dlouhou dobu zachová barva, chuť az velké části i obsahové látky rostlin. Ztrácí se však jejich pěkný vzhled. Nejlepší je proto mrazit nať rozdělenou na jednotlivé dávky. Praktické je i zamrazování bylinek do kostek ledu. Nadrobno nasekané bylinky zalijeme vodou v nádobě na výrobu ledu.
 

Bylinkové octy

Pro přípravu octů použijeme 5 – až 6-procentní ovocný, vinný nebo kvasný ocet a bylinky – bazalku, saturejku, kopr, majoránka, šalvěj, tymián, rozmarýn a meduňku. Na 1 litr octa postačí 4 až 6 výhonků rostlin. Čerstvou nať bylinek uložíme do čistých lahví a zalijeme octem. Dobře uzavřené odložíme na slunné místo a necháme louhovat jistý čas (do 4 týdnů) – podle toho, jakou intenzivní aroma si přejeme. Potom ocet scedíme přes jemné sítko a uskladníme v uzavřených lahvích.
 

Bylinková spirála

Ideálním způsobem výsadby bylinek, kde se daří mnohým rostlinám na malé ploše, je bylinková spirála. Průměr spirály by měl být 2 až 3 metry. Meziprostory vyplníme štěrkem. Místa, kde vysadíme bylinky vyžadující půdu s živinami, vyplníme substrátem. Při sázení dáváme pozor, abychom rostliny, které jsou vyšší, vysadili do středu spirály. Úplně nahoru sázíme ty, které mají rády slunce, dolů ty, které mají rády
vlhkou půdu a polostín.
 
http://weichert.cz/

 
Přečtěte si více
 

Levnější byty hledejte v okrajových částech Prahy, centrum je nejdražší

Pořídit si v Praze nemovitost, to chce disponovat nejen dostatečnými finančními zásobami, ale také mít přehled o tom, ja...

Domovní čističky odpadních vod – jak správně vybrat?

Nenechte se oklamat při výběru čističky odpadních vod pro Váš rodinný dům nebo chatu lákavou nabídkou s nízkou...

Kancelářský trh v Praze a Varšavě rychle roste, v Bratislavě méně

Realitní trh s kancelářemi neroste v Bratislavě tak výrazně jako v jiných středoevropských hlavních městech. Zatímco v č...

Doporučiť inzerát

Email Agent