Kancelářský trh v Praze a Varšavě rychle roste, v Bratislavě méně

Realitní trh s kancelářemi neroste v Bratislavě tak výrazně jako v jiných středoevropských hlavních městech. Zatímco v české metropoli je momentálně ve výstavbě 53 000 m2 kancelářských prostor, v Praze je to 291 000 a ve Varšavě 448 000 m2.

“Z hlediska nájemních aktivit a počtu plánovaných projektů jsou Varšava a Praha dominantními trhy středoevropského regionu, „informoval Jonathan Hallet z poradenské společnosti v oblasti realit Cushman & Wakefield.

Projekt Florentinum patří k největším současným novostavbám v Praze. Nabízí 41 000 m2 kancelářských ploch a dokončen má být v roce 2014.

V Praze a Varšavě povede podle něj větší nabídka k vyostření konkurence mezi developery, kteří se budou snažit predrokovať co nejvíce nájemních smluv. Nájemci budou však tlačit na snižování nájemného a požadovat výhodnější nabídky. „Se zlepšováním hospodářské situace v Evropě můžeme v dlouhodobějším výhledu počítat s uvolňováním tohoto tlaku. Budapešť dosáhla stabilizovaný stav a Bratislava zůstává trhem nájemců, „konstatoval Hallet.

Podle řídícího partnera společnosti Cushman & Wakefield Slovensko Andrewa Thompsona zaznamenala Bratislava za poslední roky jen omezený počet nových nájemců na trhu. Po zlepšení ekonomické situace by však měl jejich počet opět začít růst.

„Slovensko očekává rekordní rok, pokud jde o transakce ,“dodal Thompson.
Celková výměra kancelářských ploch v Bratislavě, Budapešti, Praze a Varšavě představuje více než 11,5 milionu m2. Největší celkovou plochu kancelářských prostor má Varšava ( 4,011 milionu m2). Za ní se umístila Budapešť s 3,1 milionu m2, přičemž v Praze má celková plocha kanceláří přesáhnout 3 miliony m2 do poloviny roku 2014.

V Bratislavě je momentálně téměř 1,5 milionu m2 moderních kanceláří.

 
Přečtěte si více
 

Soukromí na balkóně

Ať vám sousedé nečumia do hrnců. Když chcete na svém balkoně či terase získat více soukromí, nemusíte je hned zasklívat ...

Domovní čističky odpadních vod – jak správně vybrat?

Nenechte se oklamat při výběru čističky odpadních vod pro Váš rodinný dům nebo chatu lákavou nabídkou s nízkou...

Vyberte si z plzeňských bytů

Hledáte byt v Plzni k prodeji či pronájmu? Jde o velké město s bohatou nabídkou nemovitostí. Vyberete si, ať už preferuj...

Doporučiť inzerát

Email Agent

„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde