Bouráme bytové jádro

Při úvahách o rekonstrukci kuchyně a koupelny si musíme položit několik základních otázek. A pokud se skutečně rozhodneme rekonstruovat, budou zapotřebí i odpovědi. Podstatná je velikost plochy uváděna v čtverečních metrech. Tyto údaje však naše plány často zkreslují. Neméně důležité je zejména dispoziční řešení – z něho totiž vychází tvar půdorysu.
 


 

Například při zděných cihlových stěnách může být určitá dispozice stanovena, při bytovém jádru však třeba kompletně vybudovat nové příčky, a to v praxi znamená, že v případě jeho vybourání a otevření zasahujeme současně do prostoru koupelny i kuchyně.
 

Kuchyně

 
Kuchyň by měla být přizpůsobená potřebám každého jednotlivce. Někdo preferuje kuchyni samostatnou, jiný zase otevřenou dispozici, t. j. kuchyni propojenou s ostatním interiérem. Při řešení otázky samostatná nebo otevřená se opět ke slovu dostává zmiňovaná dispozice.
 
Kromě samotného kuchyňského prostoru třeba počítat is odkládacími prostory. Tuto funkci ve větších bytech a rodinných domech plní spíž. Ti, kteří jsou v nevýhodě, jinými slovy komora není součástí jejich interiéru, musí počítat s úložným prostorem, který je třeba zakomponovat do kuchyňské linky, případně ho hledat v jiné alternativě. V současnosti výrobci kuchyňského nábytku nabízejí praktická řešení v podobě vysouvacích skříní a zásuvek přizpůsobených na denní provoz a využívajících každý centimetr – v tomto případě na umístění co největšího počtu potravin a jiných kuchyňských nezbytností.
 
Musíme si uvědomit, že chladnička, sporák, zvýšená trouba v kombinaci s mikrovlnkou, dřez a potravinová skříň nám ubírají prostor pracovní plochy. Tomu je nezbytné přizpůsobit návrh kuchyně. V mnoha bytových jednotkách není vývod na přímé odvětrání digestoře. Otázkou je, zda rekuperace v dané dispozici skutečně nahrazuje přímé odvětrání při běžně dostupných digestoří.
 
Obklad v kuchyni lze řešit několika způsoby – jako keramický obklad, sklo, zadní čelo – zástěnu z tenčího materiálu jako pracovní deska atd.. Co se týká materiálu skříněk, současný trh nabízí širokou paletu materiálů, povrchových úprav i barevnosti. Stačí si jen vybrat. Pokud plánujeme rodinu a máme slabost pro kuchyňskou linku s povrchovou úpravou dvířek s vysokým leskem, pravděpodobně své rozhodnutí o několik let, když děti trochu povyrostou, litoval. Pokud tedy neplánujeme měnit kuchyňský nábytek každých pět let, je dobré myslet i do budoucna a kromě estetického a designového hlediska vzít v úvahu i to praktické, které nás uchrání od případných kuchyňských úklidových činností navíc.
 
Pokud jde o výběr materiálů na podlahu, v současnosti je v nabídce několik alternativ. Z praktického hlediska je do kuchyně vhodnější dlažba – snadno se udržuje a nepřekáží její voda ani mastnota. Dnes už není neobvyklý ani laminát či korek.
 
Při navrhování kuchyně jsou důležité instalace vody a rozvody elektrické energie. Je dobré, pokud si je promyslíme předtím, než začneme rekonstruovat, nebo ve spolupráci s odborníkem, eliminujeme tak mnoho problémů při samotné realizaci kuchyně.
 

Koupelna

Tak jako v případě kuchyně, i při renovaci koupelny si třeba předem promyslet, jaké zařizovací prvky preferujeme. Původní dispozice a velikost koupelny nám nemusí poskytnout komfort, který bychom si přáli. Z toho důvodu nám nezbývá, než koupelnu “zvětšit” nebo učinit rozhodnutí či kompromis, které ze zařizovacích prvků využijeme. Klasické umyvadlo nebo dvojumyvadlo? Vanu, sprchový kout nebo obojí? A co lety zapomenutý, ale důležitý bidet?
 
Většinou je nezbytná výměna téměř všech rozvodů – elektřiny, vody, odpadu, ventilace na odvětrání vlhkosti, případně i plynu a vytápění. Jejich instalaci však třeba přenechat odborníkům. Pokud se nám žádá vířivá vana, třeba myslet i na její elektrickou přípojku. Rovněž nelze zapomínat na osvětlení, v koupelně se často využívá stropní, nástěnné i podhledové.
 
Při řešení rozvodů vody je z důvodu předepsaného umístění vývodů daných výrobcem nezbytné již na začátku určit typ baterie a sprchové růžice. V případě toalety se preferuje závěsný systém toalety a bidetu. Opodstatnění najdeme kromě zdravotního hlediska i při bezproblémové údržbě podlahy bez zákoutí.
 
Při výběru obkladu a dlažby si dobře promyslete jejich tvar, rozměry a barevnost. Povrchová úprava, ať už matné nebo nebo lesklé provedení, jakož i samotný motiv podstatně formují daný prostor. Pokud nám to velikost prostoru umožňuje, můžeme obklad kombinovat is jiným povrchem. Nábytek třeba vybírat vhodný do vlhkého prostředí, protože kvalitně nalakovaná přírodní dýha prostor oteplí a nábytek bude trvanlivý.
 
www.frontdoor.cz/

 
Přečtěte si více
 

Hledáte byt v Praze?

Stěhujete se do Prahy? Hledáte vhodný byt? Nemůžete najít bydlení vašich snů? Rádi byste dobrou dostupnost do centra a p...

Pronájem bytu bez realitní kanceláře

Máte byt v Plzni? Rádi byste jej pronajmuli? Sháníte byty k pronájmu bez provize? Zajímáte se o pronájem bytu bez realit...

Vybíráme moderní plovoucí podlahu

Koupili jste si nový dům? Rádi byste zrenovovali podlahu? Hledáte vhodný materiál? Plovoucí podlahy jsou již dnes napros...

Doporučiť inzerát

Email Agent

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain